Dzieciństwo bez próchnicy

Według najnowszych danych epidemiologicznych, próchnica zębów w Polsce dotyczy aż 85% sześciolatków i 90% dzieci w wieku szkolnym. Problem jest wynikiem głównie braku wiedzy społeczeństwa nt, przyczyn i skutków tej choroby i zaniedbań w higienie jamy ustnej dzieci. Kompleksowy program walki z tymi zjawiskami pn. „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców” zaprezentowany został 22 października podczas konferencji na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu – instytucji realizującej przedsięwzięcie.

Program zakłada edukację i profilaktykę stomatologiczną chorób jamy ustnej u małych dzieci (0-5 lat) poprzez szkolenia i warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców, opiekunów, wychowawców przedszkolnych, a także personel medyczny, tj. lekarzy, pielęgniarki i położne, które przekażą wiedzę i praktyczne wskazówki młodym rodzicom. Realizatorzy w całej Polsce dotrą do niemal 90 tys. dzieci w 1,7 tys. placówkach przedszkolnych, gdzie profesjonalny instruktaż i materiały edukacyjne otrzyma niemal 7 tys. nauczycieli i wychowawców. Program zakłada efekt mnożnikowy poprzez wykorzystywanie wiedzy i materiałów na temat profilaktyki próchnicy w pracy z kolejnymi rocznikami wychowanków.

Dzieciom objętym działaniami programu towarzyszyć będzie maskotka programu – sympatyczny królik Pampiś z nieodłączną szczoteczką do zębów.

Program finansowany jest przez Szwajcarię (85 proc.) i polskie Ministerstwo Zdrowia (15 proc.) w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy.

Źródło: http://www.programszwajcarski.gov.pl/aktualnosci/Strony/Rusza_pionierski_program_zwalczania_prochnicy_u_dzieci.aspx

W związu z faktem, że nasze Przedszkole zakwaliwikowało sie do projektu zapraszamy do zapoznania sie z nim na ww. stronie internetowej.